Payday loan


środa, 1 stycznia 2025

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości."

Kornel Makuszyński

Spis treści

Organy szkoły

DLA UCZNIA

DLA RODZICA

DLA NAUCZYCIELA

Licznik odwiedzin
394043
dzisiajdzisiaj1002
wczorajwczoraj5067
w tym tygodniuw tym tygodniu7688
w tym miesiącuw tym miesiącu1002
gości on line 31

BURMISTRZ UJŚCIA

 informuje o możliwości składania wniosków o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2011 r. „WYPRAWKA SZKOLNA” 

 „Wyprawka szkolna” na rok 2011/2012 kontynuuje rozwiązania przyjęte w ubiegłorocznej edycji Programu. Na pomoc mogą liczyć rodzice uczniów, którzy w nowym roku szkolnym rozpoczynają naukę według nowych podstaw programowych. Również i w tym roku pomoc trafi do uczniów niepełnosprawnych – dofinansowany zostanie zakup podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego, dla uczniów niepełnosprawnych.

 

 

 Uczniowie klas III gimnazjum dostaną nowe podręczniki.

 Pierwszo- i drugoklasiści mogą już kupić używane

Podobnie jak w roku poprzednim, tak i w zbliżającym się roku szkolnym 2011/2012 pomocą zostaną objęte dwie grupy wiekowe uczniów: najmłodsza – uczniowie klas I–III szkoły podstawowej oraz starsza – uczniowie tych klas, które w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej. Dlatego dofinansowanie zakupu podręczników otrzymają uczniowie rozpoczynający w roku szkolnym 2011/2012 naukę w klasach: 

I–III szkoły podstawowej, 

III gimnazjum, 

Wyprawka szkolna także dla uczniów niepełnosprawnych

Kolejna grupa uczniów uprawnionych do pomocy to uczniowie niepełnosprawni – słabo widzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

 z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej). Wsparcie adresowane jest do uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 u.s.o. i realizują w roku szkolnym 2011/2012 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki

w szkołach dla dzieci i młodzieży.

 Dofinansowanie obejmie zarówno podręczniki opracowane dla uczniów z konkretnymi niepełnosprawnościami, jak również podręczniki ogólnodostępne. Decyzja w sprawie wyboru podręcznika należy do nauczyciela przedmiotu, zgodnie z art. 22a ust. 1 u.s.o. Nauczyciel może więc korzystać z bogatej oferty edukacyjnej dostępnej na rynku podręczników, bowiem uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, niesłyszący, słabo widzący realizują tę samą podstawę programową kształcenia ogólnego co ich pełnosprawni rówieśnicy. Zwrot kosztów zakupu podręczników uczniom niepełnosprawnym zapewni więc wszystkim uczniom, bez względu na stan zdrowia, równe szanse w dostępie do oferty edukacyjnej.

 

Kogo Program nie obejmuje?

Z pomocy zagwarantowanej w Programie nie mogą skorzystać wymienieni w art. 71d u.s.o.:

  • uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – edukacja tych uczniów opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych na podstawie odrębnych przepisów;
  • uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu głębokim – uczniowie ci realizują obowiązek szkolny i obowiązek nauki poprzez udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych (indywidualnych lub zespołowych); dla tej grupy uczniów nie opracowuje się zatem podręczników szkolnych i książek pomocniczych, bowiem ze względu na indywidualne potrzeby edukacyjne uczniów nie jest możliwe przygotowanie jednego uniwersalnego podręcznika, nauczyciele korzystają z różnych opracowań metodycznych, materiałów pomocniczych, kart pracy itp.;
  • uczniowie niewidomi – ta grupa uczniów korzysta z podręczników szkolnych i książek pomocniczych odpowiednio adaptowanych, tj. w systemie Braille’a; dyrektorzy szkół i placówek mogą pobrać wersje elektroniczne tych adaptacji ze strony internetowej MEN.

 

.Kryteria uprawniające do uzyskania pomocy

Dofinansowanie zakupu podręczników przysługuje uczniowi, który:

1)  spełnia kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dn. 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) albo

2)  nie spełnia ww. kryterium dochodowego (dochód na osobę w rodzinie przekracza 351 zł), ale znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej ze względu na przypadki, o których mowa w art. 7 ww. ustawy albo

3)  posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 u.s.o., dla uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

 

 W drugim z ww. przypadków decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje dyrektor szkoły. W zakresie jego zadań leży szczegółowe rozpoznanie potrzeb na poziomie lokalnym, we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, ustalenie kręgu osób uprawnionych do pomocy i właściwe jej rozdysponowanie. Dyrektor szkoły musi więc wziąć pod uwagę wymienione w art. 7 cyt. ustawy okoliczności, takie jak np.: ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe, klęska żywiołowa lub ekologiczna, które stanowią przesłankę do udzielenia pomocy. Podobnie jak w roku poprzednim, liczba uczniów, którzy mogą zostać objęci pomocą w dodatkowym trybie, nie może przekroczyć w danej gminie 10% ogólnej liczby uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2011/2012 w wymienionych wyżej klasach.

Na jaką pomoc można liczyć?

 

W roku 2011 r. wartość pomocy nie może przekroczyć kwot podanych poniżej.

 

 

uczniowie rozpoczynający naukę – klasy I–III szkoły podstawowej-180 zł

 

uczniowie w klasach z nową podstawą programową- klasa III gimnazjum -325 zł

 

uczniowie niepełnosprawni (słabo widzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi), posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego- klasy I–III szkoły podstawowej-180 zł

                                        klasy IV–VI szkoły podstawowej-210 zł

                                        klasy I–III gimnazjum-325 zł

 

 

 

Jak udowodnić zakup podręczników?

 

Pieniądze są wypłacane rodzicom uczniów po przedstawieniu dowodu zakupu podręczników, do wysokości wartości pomocy. By udowodnić poniesione koszty, należy przedłożyć:

w przypadku zakupu indywidualnego – fakturę VAT wystawioną imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego);

w przypadku zakupu dla grupy uczniów – potwierdzenie zakupu wystawione przez podmiot dokonujący zakupu zawierające takie informacje, jak: imię i nazwisko ucznia, klasa, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników, kwota zakupu, data zakupu i czytelny podpis podmiotu, który dokonał zakupu; podstawą do wystawienia potwierdzenia zakupu jest faktura VAT oraz lista uczniów, którym kupiono podręczniki.

Do oświadczenia o zakupie podręczników należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Programu. Nie można  więc przedstawić faktury na zakup podręczników finansowanych np. w ramach wydatków ze stypendium szkolnego i jednocześnie oświadczenia o zakupie tych samych podręczników z programu „Wyprawka szkolna”.

 

Jakie dokumenty należy złożyć?

 

Pomoc w formie zwrotu kosztów zakupu podręczników udzielana jest na wniosek rodziców (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych) ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Wnioski te należy złożyć do dyrektora szkoły w terminie do 9 września. Osoby ubiegające się o wyprawkę szkolną wraz z wnioskiem zobowiązane są przedłożyć zaświadczenie o wysokości dochodów, w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia można dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów. Inaczej w przypadku uczniów, których rodziny kwalifikowane są do pomocy w trybie dodatkowym, oraz uczniów niepełnosprawnych – osoby uprawnione zamiast zaświadczenia dołączają odpowiednio:

 

 

  • kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

 

Ponadto, jeżeli rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

 w formie zasiłku stałego lub okresowego, może – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – przedłożyć zaświadczenie o korzystaniu z ww. świadczeń.

WNIOSKI O DOFINANSOWANIE DOSTĘPNE W SEKRETARIACIE SZKOŁY

Marzanna Nerkowska