Payday loan


wtorek, 23 kwietnia 2024

"Nie zapomnij, szkoło, tej prawdy najprostszej, że dziecku trzeba miłości, miłości, miłości."

Kornel Makuszyński

Spis treści

Organy szkoły

DLA UCZNIA

DLA RODZICA

DLA NAUCZYCIELA

Licznik odwiedzin
363241
dzisiajdzisiaj3736
wczorajwczoraj550
w tym tygodniuw tym tygodniu4286
w tym miesiącuw tym miesiącu19759
gości on line 5

       W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły wystąpili w Ujskim Domu Kultury. Wzięli udział w montażu słowno-muzycznym, który w swym zamyśle zwracał się wdzięczną myślą ku naszym pradziadom, ku wspomnieniu jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska i jakich wspaniałych Polaków zrodziła.

            Myślą przewodnią były obrazy wybitnych Polaków ukazujące się na tle historycznej ramy. Obraz dopełniał recytator ucharakteryzowany na wzór postaci, jaką grał. Ponieważ scenariusz rozpoczynał dzieje od 1914 r., aż po współczesność, na scenie jako pierwszy pojawił się z odezwą J. Piłsudski, pośród frontowych okopów i walczących w nich polskich żołnierzy. Obrazy z II wojny światowej ukazały portrety: M. Kolbe, Gajowniczka, Powstańców Warszawskich, K.K. Baczyńskiego.

       Okres komunistycznej niewoli charakteryzował S.Wyszyński, Papież-Jan Paweł II, J. Popiełuszko. Odrodzoną ojczyznę prezentował: L. Wałęsa, W. Szymborska, A. Małysz, A. Wajda. Każdy uczeń pięknie recytował wybrane utwory o wzruszającej treści, nie zabrakło też inscenizacji: scenka z frontu, scenka obrazowa z okupacji Polski i Powstania Warszawskiego, spotkał się także kardynał Wyszyński z Papieżem. Występy wzbogacił szkolny chór, ubrany w barwy narodowe bieli i czerwieni, wprowadzał w klimaty poszczególnych wydarzeń, śpiewając patriotyczne pieśni: ?Pierwsza Kadrowa?, ?Jak to na wojence?, ?Morze, nasze morze?, ?Pałacyk Micha?, ?Teraz jest wojna?, ?Siekiera motyka?.

 

Nie zabrakło tez na scenie odważnych głosów solo. Soliści zaśpiewali piękne pieśni: ?Taki kraj?, ?Jasne niebo?, ?Mury?, ?Biały krzyż?,?Uwięziony ptak?. Wrażenia słuchowe potęgowane były podkładami muzycznymi, które wzbogacały recytację uczniów, nie zabrakło też spadających bomb, strzałów, czy dzwonów zwycięstwa. Aby w pełni oddać nastrój przedstawianych wydarzeń, całość dopełniały filmy ukazujące np. obóz zagłady, przemówienie Jaruzelskiego, czasy wojny i mnóstwo dobranych tematycznie zdjęć, ukazujących czasy okupacji, komunizmu, solidarności i Polski współczesnej z pięknymi krajobrazami.

Scenariusz kończy się wzruszającym utworem Stanisława Balińskiego: ? Cóż to była za dziwna, romantyczna Pani, Wszyscy się w niej kochali?? podczas recytacji na scenie pojawiła się POLSKA w bieli, która w swej radosnej chwili zatańczyła walca z młodzieńcem ( ? Młodym Polakiem??)

Na koniec nasza szkolna młodzież zebrała ogromne, zasłużone owacje i brawa, nie zabrakło tez pochwał i gratulacji.

            Występy w całości zostały powtórzone 11 listopada w WDK w Kruszewie. Ponownie swoją obecnością zaszczycił nas p. Burmistrz, i ks. Proboszcz. Choć z wielką tremą przedstawienie udało się kolejny raz i wszystko było tak samo: brawa, gratulacje, pochwały z jednym wyjątkiem. Krótko przed występem trzeba było, co chwilę donosić krzesła na salę, bo ciągle przybywała publiczność- takiego problemu nie było w Ujściu. Tym razem spisali się nie tylko uczniowie, ale i mieszkańcy Kruszewa i okolic, za co dziękujemy!

 

W przedstawieniu wzięli udział:

Łukasz Wylegała- J. Piłsudski, S. Wyszyński

Rafał Adamski- M. Kolbe

Szymon- Cukierski- Gajowniczek

 


Karolina Okrój

Patrycja Jankowska               śmierć

Jagoda Wasilewska

 

Grzegorz Narożny- powstaniec Warszawski

Bartosz Koralewski- K.K Baczyński


 


Michał Norkowski           anonimowe postaci obozowe

Marcin Jagodziński

 

Daniel Rehbein- Niemiec

Przemysław Dziadosz- J. Popiełuszko

Przemysław Kopydłowski- Papież Jan Paweł II

Błażej Konopka- narrator

Tomasz Wawelski- L. Wałęsa

Patryk Sołtysiak- A. Małysz

Daria Spcker- W. Szymborska

Jędrzej Matecki- A. Wajda

Agnieszka Szymańska- Polska

Damian Cichorek- Młody Polak

Paweł Pilarski

Mateusz Tarlecki              polscy żołnierze

Damian Cichorek

 

Donata Janczyńska- matka

Zuzanna Knapska- gra na rogu

 

Solistki + chór:

 


Jagoda Grygorcewicz              ?Uwięziony ptak?

Hanna Wylegała

 

Zuzanna Knapska

Michał Norkowski

Marcin Jagodziński                     uliczne handlarki, warszawska kapela

Szymon Cukierski

Anna Wysocka

 


Weronika Kina                        ?Mury?

Agnieszka Szamańska

 

Patrycja Jankowska ? ?Biały Krzyż?

Agnieszka Szamańska ? ?Jasne niebo?

Michalina Gidzewicz ? ?Taki kraj?